Wytaczarki CNC to nietypowa grupa produktów – z jednej strony technicznie rzecz biorąc to po prostu frezarki, ale z drugiej strony, tak od nich różne, że często wymieniane jako osobna grupa i to w dodatku podzielona na wytaczarki płytowe i wytaczarki stołowe. Czym się różną od siebie? Czym się różnią od typowych frezarek? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć sobie na te pytania.
Wytaczarki CNC od typowych frezarek różnią się na pierwszy rzut oka oczywiście orientacją wrzeciona – najbardziej popularną grupą frezarek CNC takich jak najbardziej popularna frezarka na świecie – Haas VF2 – są frezarki pionowe. Wytaczarki stołowe i wytaczaki płytowe są natomiast frezarkami w układzie poziomym, z wrzecionem wystającym „w bok” a nie „do dołu”. Wytaczarki CNC takie jak produkuje marka Juaristi są też znacznie większe od typowych frezarek – z właściwie nieograniczonym zakresem osi X i dopuszczalnym obciążeniem stołu sięgającym 120 ton są idealnym rozwiązaniem do obróbki bardzo dużych przedmiotów obrabianych. Dostępność dodatkowej wysuwnej pinoli (zwykle określanej jako oś W) oraz wymiennych głowic (na przykład skrętnych, dedykowanych do planowania, dedykowanych do wytaczania) pozwala na wykonywanie wielu operacji, które na zwykłych frezarkach, nawet tych dużych i w układzie poziomym, byłaby niemożliwa.
Wytaczarki stołowe
Wytaczarki CNC typu wytaczarki stołowe, posiadają kinematykę zbliżoną do frezarek poziomych – posiadają ruchomy stół, który zwykle jest zintegrowany z czwartą osią (określaną jako B) pozwalającą na dostęp do czterech stron przedmiotu obrabianego w jednym zamocowaniu. Wytaczarki stołowe posiadają zwykle jezdny stół i stałą pozycję sterownika i operatora względem całej obrabiarki i są mniejsze gabarytowo (i pod względem możliwości obróbkowych) niż wytaczarki płytowe.
Wytraczarki płytowe
Wytaczarki płytowe, natomiast, to grupa największych obrabiarek. Takie wytaczarki CNC posiadają stałą płytę do montażu przedmiotów obrabianych, wzdłuż której jeździ wózek z wrzecionem ale też z kabiną operatora. Są to zwykle produkty budowane bardziej lub mniej na zamówienie klienta i często nie są one wstawiane do hal obróbkowych, ale te hale budowane są wokół nich po ich wstępnej instalacji, co dowodzi ich wielkości.
Duża obrabiarka to też duża cena – niestety wytaczarki CNC należą do grupy najdroższych obrabiarek CNC a ich cena może przekraczać kilka milionów euro. Jak więc stać się właścicielem takiej wytaczarki CNC taniej? Oczywiście przejrzeć ofertę rynku wtórnego, na przykład na portalu obrabiarka.pl. A czymże jest ten portal? Jest największą platformą ogłoszeniową w Polsce dedykowaną sprzedaży obrabiarek, narzędzi i części eksploatacyjnych związanych z obróbką CNC. Niezależnie od tego, czy poszukujemy wytaczarki CNC, frezarki, tokarki czy obrabiarki elektroerozyjnej, zawsze jest szansa, że znajdziemy tam to, czego poszukujemy.