Rzecz jasna, mówimy o Watykanie – jedynym kraju na świecie, który został całkowicie zarejestrowany na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten mały państwo jest znane ze swojej wyjątkowej poczty, a jeden na dziesięciu jego mieszkańców służy jako żołnierz. Ale to tylko początek fascynujących faktów o tym niewielkim, ale znaczącym centrum religijnego autorytetu.
Początki Watykanu sięgają IV wieku, kiedy to cesarz Konstantyn Wielki przekazał Pałac Laterański biskupom rzymskim. Niebawem powstało Państwo Kościelne, które podlegało wyłącznie papieżowi. Według legendy, istnienie tego państwa wynika z fałszywej donacji od Konstantyna, dzięki której papieżom przekazano Rzym i jego otaczające tereny. Chociaż pierwotnie rezydencja papieży znajdowała się w Pałacu Laterańskim, Watykan był ważnym miejscem pielgrzymek do grobu św. Piotra. Przeniesienie oficjalnej rezydencji papieża do Watykanu nastąpiło dopiero w 1377 roku za pontyfikatu Grzegorza XI.
W 1870 roku, król Wiktor Emanuel II przyłączył Państwo Kościelne do Królestwa Włoch. To wydarzenie, zwane szturmem na Porta Pia, miało miejsce podczas Soboru Watykańskiego I. Papież Pius IX, protestując przeciwko tej decyzji, ogłosił się „więźniem Watykanu”. Spór zakończył się ostatecznie 24 lutego 1929 roku, kiedy to podpisano traktaty laterańskie między rządem Benito Mussoliniego i Stolicą Apostolską, gwarantujące niezależność Watykanu.
Watykan ma powierzchnię zaledwie 44 hektarów. Dla porównania, najmniejsza dzielnica Warszawy, Żoliborz, zajmuje 850 hektarów. Nawet Łazienki Królewskie w Warszawie są większe od Watykanu – ich powierzchnia wynosi około 76 hektarów. Czy więc mówimy tu o państwie czy raczej o miniaturowym mieście?