Pomorze Zachodnie - trzy wyjątkowe trasy rowerowe, które musisz odwiedzić - 1 2024

Pomorze Zachodnie – trzy wyjątkowe trasy rowerowe, które musisz odwiedzić

Nadszedł czas na aktywne spędzenie wolnego czasu wśród pięknych krajobrazów! Przygotowując się do rowerowej wyprawy, warto zwrócić uwagę na Pomorze Zachodnie. W tym regionie nasza redakcja wybrała dla Ciebie trzy niezwykle atrakcyjne trasy rowerowe, które różnią się poziomem trudności. Prowadzą one przez zachwycające jeziora, wiekowe lasy i urokliwe miejscowości. Już teraz możesz przygotować swój rower na tę niesamowitą podróż.

Pomorze Zachodnie może poszczycić się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą dla miłośników rowerowych podróży. To idealne miejsce, aby zaplanować trasę dostosowaną do indywidualnych preferencji i umiejętności. Szlaki są różnorodne – od komfortowych dróg rowerowych przez malownicze krajobrazy, idealne dla rodzin z dziećmi, po bardziej wymagające trasy, które zadowolą doświadczonych rowerzystów.

Przy planowaniu podróży niezwykle pomocna okazuje się mobilna aplikacja dla rowerzystów „Pomorze Zachodnie”. Dostarcza ona wszelkich niezbędnych informacji, mapy i wskazuje najlepsze miejsca do zwiedzenia lub odpoczynku, a także informuje o wydarzeniach odbywających się w okolicy oraz proponuje gry terenowe. Poniżej prezentujemy trzy wybrane przez nas trasy rowerowe.

Pierwsza z nich to Stary Kolejowy Szlak o długości 190 km. Łączy on Morze Bałtyckie z Pojezierzem Wałeckim i jest doskonały na rodzinne wycieczki. Startuje z molo w Kołobrzegu (alternatywnie z Mielna) i prowadzi do Wałcza, biegnąc głównie po dawnych trasach kolejowych. Podczas tej podróży można podziwiać wiele historycznych atrakcji takich jak gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, neogotycki ratusz i latarnia morska w Kołobrzegu. Dla dzieci polecamy odwiedzenie Parku Rozrywki „Dziki Zachód” w Zieleniewie.

Wśród innych wartych uwagi miejsc na Starym Szlaku Kolejowym znajdują się XIX-wieczny most kolejowy w Karlinie, pomnik Czesława Niemena w Białogardzie czy pałac w Rąbinie. Trasa ta przemierza również Drawski Park Krajobrazowy, a następnie prowadzi przez Złocieniec do Wałcza. W Złocieńcu warto zatrzymać się w Parku Żubra z Aleją Grabową, a w Wałczu na obchód miasta powinniśmy zabrać XIX-wieczny ratusz i Aleję Gwiazd Sportu.

Na koniec tej trasy czeka nas „magiczna górka” – miejsce znane z anomalii grawitacyjnej, położone 10 km od Wałcza. To zjawisko polega na tym, że jedzie się tam pod górę bez pedałowania, a woda wylana na drogę płynie „wbrew grawitacji”. Mimo iż jest to tylko iluzja optyczna, sprawia ona ogromne wrażenie na każdym!