Odnowa demograficzna w Chorwacji: Domy na sprzedaż za mniej niż złotówkę - 1 2024

Odnowa demograficzna w Chorwacji: Domy na sprzedaż za mniej niż złotówkę

Brzmi to nieprawdopodobnie, ale to prawda. Gmina w Chorwacji wprowadziła innowacyjną propozycję sprzedaży domów za symboliczną sumę 13 eurocentów, co stanowi około 60 groszy. Jest jednak kilka kryteriów, które potencjalni właściciele muszą spełnić.

Wielu małych miast na całym świecie zmaga się z problemem wyludnienia, gdy młodzi ludzie wyjeżdżają do większych miast po osiągnięciu wieku dorosłego i tam osiedlają się na stałe po studiach. Ta chorwacka gmina podjęła próbę rozwiązania tego problemu poprzez sprzedaż domów za niewielką sumę jako część kampanii na rzecz poprawy sytuacji demograficznej.

Gmina Legrad, położona w północnej Chorwacji blisko granicy z Węgrami, oferuje domy za jedyne 13 eurocentów, czyli około 60 groszy. Jest to próba radzenia sobie z problemem wyludnienia, z którym od dłuższego czasu boryka się ta gmina.

„Staliśmy się miastem przygranicznym z ograniczoną ilością połączeń komunikacyjnych z innymi miejscami. W rezultacie nasza populacja stale maleje” – wyjaśnił trzy lata temu w wywiadzie dla agencji Reuters burmistrz miasta, Ivan Sabolić. Chorwacki Urząd Statystyczny (DZS) podaje, że w 2021 roku na tym obszarze mieszkało nieco poniżej 2000 osób.

W ramach swojej oferty, gmina sprzedaje także działki względnie tanio, umożliwiając budowę wymarzonego domu. Dodatkowo, pokrywa 90% kosztów związanych z uzyskaniem niezbędnej dokumentacji.

„Jeśli ktoś chce sam zbudować dom, również sprzedajemy działki budowlane za tę samą cenę. W takim przypadku gmina pomoże w inny sposób – opłacimy 90% kosztów za niezbędne dokumenty do budowy”- dodaje Sabolić.

Aby stać się właścicielem jednej z nieruchomości w Legradzie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Oferta jest skierowana tylko do par poniżej 45 roku życia, które są małżeństwem lub prowadzą wspólne życie. Ponadto, osoby zainteresowane zakupem domu za grosze nie mogą mieć żadnych karalnych przestępstw na swoim koncie ani posiadać już innej nieruchomości.

Warto przypomnieć, że pierwsze domy w tej ofercie zostały sprzedane w 2021 roku. Od tego czasu populacja Legradu, miasta o niezwykłym uroku, zwiększyła się o 130 osób, z czego ponad połowa to dzieci – informują urzędnicy gminy. Dla porównania, w XVIII wieku Legrad i okoliczne wsie, które były częścią Królestwa Węgier, miały ponad 6 tysięcy mieszkańców.