W murach Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie, zidentyfikowano unikalne artefakty. Archeolodzy odkryli średniowieczny ołtarz datowany na 1149 rok, który przez wiele lat był uważany za utracony. Krzyżowcy postawili go tutaj jako znak swojej obecności.
Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie jest jednym z najświętszych miejsc dla chrześcijaństwa, zawierającym grób Jezusa Chrystusa. Jest to miejsce, które wielu ludzi uważa za ostatnie miejsce pochówku i zmartwychwstania Syna Bożego. Od około IV wieku n.e., stało się centralnym miejscem pielgrzymek dla chrześcijan z całego globu.
Niespodziewane odkrycie zostało dokonane przez grupę archeologów z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności oraz naukowców Austriackiej Akademii Nauk. Znaleźli oni pozostałości ołtarza, który był uważany za zaginiony przez setki lat. Ten ołtarz, postawiony przez krzyżowców w 1149 roku, to największa znana średniowieczna konstrukcja tego typu, mierząca ponad 3,5 metra szerokości. Był to niezwykle ozdobny artefakt, zbudowany jako symbol triumfu nad muzułmanami pół wieku wcześniej.
Cały czas, ołtarz był schowany w tylnej części bazyliki, dostępnej dla wszystkich odwiedzających. Był jednak ukryty za kamienną płytą, która z czasem została określona graffiti przez turystów z całego świata. Podczas prac budowlanych, gdy płyta została przewrócona, ujawniła znacznie starszy obiekt architektoniczny, który był tam ukryty przez lata. Archeolodzy szybko zrozumieli, że jest to front średniowiecznego ołtarza krzyżowców.
Ilya Berkovich, historyk z Austriackiej Akademii Nauk i współautor badania na temat tego wyjątkowego dzieła sztuki sakralnej, mówi: „Znamy raporty pielgrzymów o wspaniałym marmurowym ołtarzu w Jerozolimie z XVI, XVII i XVIII wieku. Pomimo tego, że ołtarz przez setki lat robił na ludziach ogromne wrażenie, nagle zniknął z powszechnej świadomości”.
Po wielkim pożarze rzymskiej części Bazyliki Grobu Świętego w 1808 roku, ołtarz krzyżowców został uznany za zaginiony. „Od tego czasu ludzie przypuszczali, że ołtarz zniknął” – wyjaśnił historyk. Autorzy badań podkreślają w swoim oświadczeniu, że odkrycie jest sensacją na skalę światową, ponieważ tak znaczący element kultu chrześcijańskiego pozostał ukryty przez tak długie lata.