Polska jest jednym z tych krajów Europy, w których wciąż istnieją pierwotne puszcze, wciąż wstanie dzikim, porośnięte dziewiczymi lasami lub borami. W niektórych wciąż żyją niezwykle rzadkie, wymierające gatunki.
Można w nich obserwować niespotykanie ptaki, a także procesy właściwe dla tego rodzaju przyrody. Najpiękniejsze obszary tego rodzaju to puszcze: Augustowska, Białowieska, Kampinoska oraz Bory Tucholskie.
Puszcza Augustowska – ostoja żubra
Każdy z wymienionych kompleksów znajduje się w różnych częściach Polski. Puszcza Augustowska obejmuje tereny na północnym wschodzie, wchodząc częściowo na tereny Litwy i Białorusi. W Polsce jest jej największa połać, licząca aż 114 tys. hektarów. Można tu znaleźć takie wymierające gatunki flory jak np. urokliwa kukuczka kapturkowata. Jest to też rezerwat żubra.
Puszcza Białowieska – kolebka natury
Żubry żyją też na pograniczu polsko-białoruskim, które porasta jeden z najstarszych na świecie borów Puszczy Białowieskiej. Ma ona 1500 km2, z czego w Polsce mamy ok. 42%. Tu znajduje się ostoja ptaków, na które można polować z aparatem. Drzewostan puszczy jest bardzo zróżnicowany, tak że można obserwować na jego przykładzie naturalne procesy biologiczne. Tutaj znajdziesz 4 ciekawostki o puszczy Białowieskiej.
Puszcza Kampinoska – lasy z historią
Kampinos obejmuje tereny w centralnej Polsce, okalając północny zachód Warszawy. Jej powierzchnia to 670 km2, w tym niecałą połowę zajmują lasy. Puszcza Kampinoska słynie z tradycji powstańczych. To tu ukrywała się partyzantka podczas II wojny światowej. Puszcza jako świadek historii to dom przede wszystkim dla łosi, a w ostatnich latach także dla wilka szarego, który po latach do niej powrócił.
Bory Tucholskie – centrum rezerwatów
Kompleks położony na Kaszubach ma 3 tys. km2. Jest wyjątkowy ze względu na piaszczystą glebę, która w połączeniu z drzewami i rzekami daje piękne widoki. Znajdują się tu też jedne z najpiękniejszych w Polsce wrzosowisk. Stworzono tu aż 19 rezerwatów, dzięki czemu można oglądać przyrodę w jej nieskażonym przez człowieka stanie.