Kursy językowe online – czym się od siebie różnią?

Obecna sytuacja spowodowała, że nauka online cieszy się coraz większą popularnością. Wiele szkół oferuje kursy językowe online, jednak warto mieć na uwadze, że nie wszystkie wyglądają tak samo. Jak zatem wybrać dobry kurs online?

Bądź czujny/czujna w przypadku wyboru kursu językowego online

Szkoły językowe oferują różne rodzaje kursów. Często jest tak, że kursanci wykupują po prostu dostęp do materiałów językowych przygotowanych przez placówkę. Tam mogą znaleźć np. lekcje nagrane przez lektorów oraz ćwiczenia związane z pisaniem, słuchaniem, czy gramatyką. Taki kurs można robić we własnym tempie.

Niestety niesie on za sobą więcej minusów niż plusów. Po pierwsze potrzeba do niego dużo zaparcia. To od Ciebie zależy, czy regularnie będziesz wykonywać lekcje i systematycznie robić powtórki. Nie masz też, jak ćwiczyć konwersacji, chyba że masz znajomego native speakera. Brak mówienia bardzo utrudnia wchłanianie nowego języka, ponieważ przez to powstaje bariera językowa. Nic nie da to, że masz bogate słownictwo i znasz wszystkie czasy, jeśli nie będziesz potrafił/potrafiła się dogadać, ze względu na stres i strach.

Takie kursy mogą być dla Ciebie stratą czasu, jeśli nie potrafisz się samemu/sama zmotywować.

Kurs językowy online, który niczym nie różni się od stacjonarnego? Tak, to możliwe!

Jednak nie załamuj się, istnieją też inne kursy językowe online, które oferują znacznie inną formę nauki! To takie zajęcia, które są prowadzone w czasie rzeczywistym. W konkretnym dniu i o konkretnej godzinie spotykasz się na jednej z platform do wideokonferencji (np. Zoom) i odbywasz lekcje, tak jakbyś był/była na zajęciach stacjonarnych!

jaki-kurs-językowy-online-wybrać

 

Kurs językowy online musi być przemyślanym wyborem

Masz kontakt z innymi kursantami, z którymi możesz się zobaczyć i porozmawiać, co już daje motor do działania. A najważniejsze jest to, że kurs prowadzi zarówno lektor, jak i native speaker. Daje Ci to możliwość nauki języka w teorii, jak i praktyce.

Z lektorem omawiasz pojęcia gramatyczne, ćwiczysz słownictwo oraz skupiasz się na interaktywnych ćwiczeniach. Z rodzimym użytkownikiem języka szlifujesz konwersacje. Taka osoba uczy Cię prawidłowego akcentu, dzięki temu, zaczynasz brzmieć jak prawdziwy native speaker! Warto jeszcze wspomnieć o tym, że lekcje odbywają się w małych, kameralnych grupach, dzięki czemu każdy z kursantów ma szansę się wypowiedzieć na dany temat, czy zadać pytanie.

Taki kurs językowy online prawie niczym nie różni się od kursu stacjonarnego. No może tym, że każdy uczestniczy w zajęciach z własnego domu. 😉 To praktycznie jedyna różnica, którą można zauważyć. Możesz uczestniczyć w kursie online nawet z drugiego końca Polski i zyskać to samo, co kursanci, którzy zapisali się na stacjonarny kurs. Czy jest coś lepszego?

Oczywiście w obu przypadkach musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy – samo uczęszczanie na kurs i bycie obecnym/obecną tam ciałem, a nie duchem nic nie da. Musisz wnieść też coś od siebie.

Pamiętaj, by jak najczęściej otaczać się językiem obcym. Nie trać kontaktu z językiem po skończonej wideokonferencji. Wystarczy, że na co dzień będziesz w naturalny sposób chłonąć język – a można to robić poprzez np. przeczytanie jakiegoś artykułu np. po niemiecku, czy po angielsku albo podczas krótkiej rozmowy z obcokrajowcem. Takie małe rzeczy, dają naprawdę wiele i przyczyniają się do lepszych wyników.