Świeże zioła z własnego ogrodu smakują zupełnie inaczej niż zioła suszone. Dodatkowo podnoszą walory estetyczne potraw, dodając im wyjątkowego uroku. Aby przez cały rok mieć dostęp do listków mięty lub bazylii, można uprawiać zioła we własnym domu. Uprawa tego typu roślin wymaga jedynie przygotowania doniczek, odpowiedniej gleby oraz regularnego podlewania. Najwięcej trudności sprawia dobór ziemi do ziół. Sprawdź, jaka ziemia do ziół jest odpowiednia.
Jaka ziemia do uprawy ziół jest odpowiednia?
Rośliny wykorzystywane w kuchni jako przyprawy powinny być sadzone w glebie bez dodatku nawozów sztucznych i innych szkodliwych substancji. Nie powinno się wsypywać do doniczek ziemi wykopanej na podwórzu, przy drodze lub na skraju lasu. Taka ziemia nie zawiera odpowiednich składników odżywczych dla ziół. Ponadto często znajduje się w niej spora zawartość pestycydów, które spływają z pól wraz z wodą deszczową.
Aby przygotować zioła na balkon lub do ogrodu, powinno się sięgnąć po ziemię w workach ze sklepu ogrodniczego. Dzięki niej zioła na taras i nie tylko rosną w lekkiej, żyznej glebie. Ziemia tego typu dobrze sprawdza się również, gdy chce się posadzić warzywa takie jak sałata lub pomidor, owoce na balkonie (np.pnące truskawki) oraz kwiaty.
Ziemia do ziół zatrzymuje wodę z podlewania jedynie w taki stopniu, jaki jest niezbędny roślinom do rozwoju. Nadmiar wody sprawia, że korzenie ziół gniją, a liście opadają. W razie potrzeby pod rośliną, która preferuje silniejsze nawodnienie, można wysypać specjalne kuleczki zatrzymujące wilgoć w glebie.
Domowy ogród pełen kuchennych ziół
Domowy ogród może pachnieć świeżą bazylią, miętą, rozmarynem, kolendrą, tymiankiem i wieloma innymi ziołami przez cały rok. Zioła w doniczkach udekorują mieszkanie, a także przydadzą się do zdobienia i przyprawiania dań. Dzięki ich spożywaniu dba się o swoje zdrowie – świeże listki ziół wspomagają trawienie oraz funkcjonowanie układu odpornościowego. Dodatkowo zioła w doniczkach mają przyjemny zapach, który roznosi się po całym mieszkaniu. Kojąca woń poprawia nastrój i pomaga uspokoić zszargane nerwy. Zapach niektórych ziół kuchennych (np. melisy i mięty) skutecznie łagodzi długotrwałe skutki stresu.
Co ważne, dom pełen ziół może stworzyć niemal każdy bez większego wysiłku. Wystarczy, że przygotuje się doniczki, ziemię do ziół oraz gotowe sadzonki, dostępne w sklepach ogrodniczych, marketach i dyskontach. Dzięki gotowym sadzonkom przez długi czas można cieszyć się smakiem własnych ziół bez konieczności żmudnego wysiewana nasion i oczekiwania na ich kiełkowanie.