Dieta przy chorobie Hashimoto to ważny elementy procesu zdrowienia, oczywiście obok terapii farmakologicznej, prowadzonej przez lekarza. Na zaburzenia funkcjonowania tarczycy, takie jak Hashimoto, nadczynność lub niedoczynność tarczycy cierpi około 22% populacji. Choroby tarczycy dosięgają 9 razy częściej kobiety niż mężczyzn. Zatem jeśli interesuje Cię dieta w chorobie Hashimoto, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej.
1. Dieta przy Hashimoto – porady
2. Choroba Hashimoto – polecane produkty
3. Jak się odżywiać z chorobą Hashimoto?
4. Jak odpowiednia dieta może wpłynąć na stan zdrowia?
Dieta przy Hashimoto – porady
Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń, która ma podłoże autoimmunologiczne. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy w krajach, w których spożycie jodu jest wystarczające. Na chorobę Hashimoto pozytywny wpływ może mieć dieta. Powinna być dobrze zbilansowana i odpowiednio ułożona, w ten sposób może wpływać na syntezę hormonów tarczycy. Warto spożywać między innymi produkty pełnoziarniste, jak na przykład mąka pełnoziarnista. Dieta, jeśli ma być stosowana przed długi czas, powinna być też łatwa do przygotowania i szybka. Doskonałą, wartościową propozycją na śniadanie, które można przygotować w 5 minut, są otręby pszenne.
Choroba Hashimoto – polecane produkty
Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie osoby, która boryka się z chorobą Hashimoto? W dobrze skomponowanym jadłospisie dobrym na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy powinny znaleźć się wszystkie składniki, niezbędne do prawidłowej syntezy hormonów tarczycy. Polecane są na przykład tłuste ryby, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, jak makaron razowy. Zalecenia żywieniowe dla osób ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto obejmują też dużą ilość świeżych warzyw, nasiona roślin strączkowych, jaja, chude gatunki mięsa i owoce.
Jak się odżywiać z chorobą Hashimoto?
W chorobie Hashimoto dieta to bardzo istotna kwestia. Może wpłynąć nie tylko na redukcję masy ciała, ale też złagodzenie przebiegu choroby i jej objawów. Dieta Hashimoto w połączeniu z odpowiednią dawką aktywności fizycznej może być bardzo skuteczna. A czego unikać? Warto ograniczyć spożycie goitrogenów, czyli substancji wolotwórczych. Różne produkty można wymienić na zdrowsze alternatywy, takie jak na przykład kawa zbożowa.
Jak odpowiednia dieta może wpłynąć na stan zdrowia?
Odpowiednia dieta może mieć doskonały wpływ na stan zdrowia. Dotyczy to nie tylko chorób o podłożu autoimmunologicznym, ale też wszelkich schorzeń. Warto zwracać uwagę na jakość nawet podstawowych produktów spożywczych. Jeśli masz czas, możesz piec własny, razowy chleb. Przyda się do tego odpowiednia mąka chlebowa.