Maltańska tradycja świętowania kultowej festy doceniona przez UNESCO - 1 2024

Maltańska tradycja świętowania kultowej festy doceniona przez UNESCO

Choć geograficznie Malta nie jest wielkim krajem, rozciąga się tam szeroki wachlarz kontrastów społecznych i kulturowych. Kraj ten przyciąga swoją ofertą zarówno społeczność LGBTQ+, jak i katolickich pątników, którzy mogą wspólnie celebrować na tzw. festach.

Stało się! Malta pochwalić się może kolejnym skarbem uznawanym przez UNESCO – jest nim festa. Festa to maltańskie święto religijne, które jest różnorodnie interpretowane. Dla niektórych jest to symbol chrześcijańskiej wiary Maltańczyków, dla innych zaś – pielęgnowanie stuletnich tradycji lokalnej tożsamości, sięgającej aż XVI wieku. Żadna z tych interpretacji nie jest błędna.

Jak Malta celebrowała swoje dziedzictwo?

Najbardziej urzekające w festach jest ich zdolność do łączenia mieszkańców Malty bez względu na ich pochodzenie. Osoby pragnące w pełni zanurzyć się w atmosferę tego śródziemnomorskiego kraju, powinny z całą pewnością rozważyć udział w takim wydarzeniu. Na Malcie organizowanych jest ich prawie 100.

Festa to połączenie kolorowego festiwalu i święta religijnego. Tygodniowe obchody są organizowane na cześć patrona każdego miasta lub wsi. Liczba tego typu wydarzeń na Malcie i Gozo przekracza 95, a odbywają się one co tydzień w różnych miejscowościach. Szczególnie dużo fest odbywa się latem, jednak sezon na te uroczystości zaczyna się już w kwietniu i kończy w październiku.

Dlaczego warto doświadczyć maltańskich fest?

Każda festa obfituje w paradę uliczną, koncerty oraz pokazy fajerwerków. Punkt kulminacyjny stanowi procesja, podczas której posąg lokalnego patrona jest prowadzony przez duchowieństwo. W procesji uczestniczą także parafianie i orkiestry marszowe. Ulice zdobione są kolorowymi dekoracjami, a po powrocie figury patrona do kościoła – często przy oklaskach i wiwatach – święto oficjalnie dobiega końca.

Na Malcie odbywa się wiele fest, wśród nich można wymienić: Festa di San Giljan w St. Julian’s, Festa di Santa Marija w Valletcie, Festa di San Pawl il-Baħar w St. Paul’s Bay, czy Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba.