Bura - wiatr, który rzeźbi Chorwackie krajobrazy i wpływa na lokalną kuchnię - 1 2024

Bura – wiatr, który rzeźbi Chorwackie krajobrazy i wpływa na lokalną kuchnię

Chorwacja jest znanym miejscem turystycznym, ale również miejscem, gdzie pogoda może bardzo szybko się zmienić. Wszystko to za sprawą dwóch dominujących wiatrów – Jugo oraz Bury. Ta druga jest szczególnie znana i odpowiedzialna za niektóre unikalne cechy kraju. To właśnie Bura nadaje Wyspie Pag swój charakterystyczny, księżycowy wygląd. Ten silny wiatr często powoduje zamknięcie tunelu Sveti Rok dla ruchu drogowego. Ale nie wszystko co związane z Burą to problemy. Dzięki temu wiatrowi dalmatyńska szynka pršut oraz ser paški sir nabierają swojego specyficznego, wyjątkowego smaku. Dodatkowo, według tradycji ludowej, po trzeciej burze w marcu nadejdzie wiosna.

Bura, zwana też Borą, w Chorwacji to wiatr północny o znacznej sile. Jest to chłodny i suchy wiatr katabatyczny, który potrafi być bardzo porywisty. Prędkości które osiąga Bura mogą dochodzić do 200 km/h, co stanowi duże zagrożenie dla żeglugi i bezpieczeństwa na morzu.

Wpływ tego wiatru na codzienne życie w Chorwacji jest ogromny. Bura może spowodować znaczne szkody w infrastrukturze, takie jak uszkodzenie linii energetycznych czy telekomunikacyjnych. Dodatkowo utrudnia żeglugę, podróżowanie i transport.

Szczyt prędkości jaki osiągnęła Bura został zanotowany w grudniu 2003 roku. Na autostradzie A1, na odcinku od tunelu Sveti Rok do Posedarje, prędkość wiatru osiągnęła 304 km/h. Film z 13 marca 2016 roku pokazuje siłę Bury na moście prowadzącym na wyspę Pag, gdzie prędkość wiatru wynosiła „tylko” 170km/h.

Kiedy kilka lat temu odwiedziliśmy Park Narodowy Paklenica, bura dosłownie wyrzuciła nas z kanionu Velika Paklenica.