Kruchość naczyń włosowatych to bardzo częste zaburzenie, którego nie należy lekceważyć, ponieważ może być pierwszą oznaką przewlekłej niewydolności żylnej. Kruchość naczyń włosowatych jest bardzo powszechna wśród kobiet, ale może również dotyczyć mężczyzn. Na mniej lub bardziej rozległych partiach skóry, zwykle na nogach i twarzy, pojawiają się nagle nieestetyczne, czerwonawe żyły, których fachowym określeniem są teleangiektazje.
Niewydolność żylna występuje wtedy, gdy obwodowy układ żylny stara się pompować krew do serca, ponieważ zastawki w żyłach, które umożliwiają przepływ krwi w kierunku serca w kierunku przeciwnym do siły grawitacji, nie działają dobrze. Ta usterka powoduje stagnację krwi, spowolnienie krążenia i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wynik? Zmęczone i ciężkie nogi, pieczenie lub napięcie.
Jak leczyć kruche naczynka?
Możemy wiele zrobić, aby zapobiec wystąpieniu teleangiektazji lub ograniczyć ich uszkodzenia poprzez styl życia oparty na ruchu i zdrowej żywności, unikanie palenia, alkoholu, soli i tłuszczów nasyconych, picie dużej ilości wody, noszenie wygodnych butów i odzieży, która nie przylega nadmiernie do nóg. Kolejnym nawykiem do wyeliminowania jest krzyżowanie nóg.
Stosowanie rajstop o stopniowanym ucisku oraz przyjmowanie preparatów na bazie miłorzębu, czerwonej winorośli, jagód może pomóc, gdy teleangiektazje są już widoczne i dlatego należy przeciwdziałać ich skutkom.
Najlepszą rzeczą jest jednak przede wszystkim poddanie się specjalistycznemu badaniu pod kątem niewydolności żylnej. Analiza wykonywana jest za pomocą USG Dopplera powierzchownego układu żylnego kończyn dolnych. Na podstawie rodzaju teleangiektazji specjalista kieruje następnie pacjenta na najlepszą terapię.
Najczęstszą interwencją jest skleroterapia. Wykonywany jest w poradni ambulatoryjnej w celu wyeliminowania teleangiektazji czy drobnych żylaków. Każda sesja trwa od 15 do 20 minut i nie jest wymagane znieczulenie. Skleroterapię towarzyszą bardziej innowacyjne techniki, w których wykorzystuje się lasery o różnych długościach fal. Wybór najbardziej odpowiedniego zależy od rodzaju leczonej teleangiektazji.
Więcej na temat naczyń włosowatych przeczytasz w poniższym artykule https://www.robocizna.pl/jakie-sa-naczynia-wlosowate-i-co-jest-przyczyna-ich-powstawania/