Nowy czy używany – na jaki kamper się zdecydować? Wady i zalety obu rozwiązań - 1 2024

Nowy czy używany – na jaki kamper się zdecydować? Wady i zalety obu rozwiązań

Caravaning cieszy się dużą popularnością, co w sumie jest bardzo zrozumiałe, w końcu kamperem można zwiedzić niemal cały świat, a przy tym zyskuje się ciekawe doświadczenie. Podróżowanie kamperem nie jest zwykłą wycieczką. Jest czymś szczególnym i wspomnienia pozostają z nami przez całe życie. Dziś zastanowimy się zatem, czy lepiej zdecydować się na zakup nowego czy używanego kampera. Oczywiście możecie też zostać przy wypożyczaniu. Poznajcie wady i zalety tych rozwiązań.

Nowy kamper = wysoka cena

Oczywiście kampery nie są tanie, a jednak z drugiej strony kupując nowy model zyskuje się pojazd niezwykle nowoczesny i z wieloma funkcjonalnościami. Można od razu wybrać taki model, który posiada określone wyposażenie. Dzięki temu produkt finalny, którym jest właśnie nowy kamper będzie skrojony do naszych potrzeb i to w 100%. Nie bez znaczenia jest fakt, że nowe kampery są tak zaawansowane technologicznie, że zasadniczo się nie psują. A to oznacza, że nie czekają Was ciągłe naprawy, jeżdżenie po mechanikach i walka z korozją. Zalet jest więc wiele, a co z wadami. Cóż – najważniejszą wadą jest to, że taki kamper jest obłędnie drogi. Jeżeli więc chcecie kupić go za gotówkę to czeka Was spory wydatek, bo za nowego kampera trzeba zapłacić często ponad 400 tysięcy złotych. A w tej cenie można już zakupić naprawdę fajne mieszkanko. Można oczywiście wybrać inną opcję, czyli wziąć kredy na jego zakup. Wtedy rzecz jasna trzeba spłacać raty, ale jednak nie powinny być tak dużym obciążeniem dla budżetu, ale pod warunkiem, że zarabiacie przynajmniej trzy średnie krajowe. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że na nowy kamper stać tylko nielicznych.

A może używany?

Kamper używany może dobrze się prezentować, może też być nowoczesny i na pewno kosztuje zdecydowanie mniej. Rzecz jasna mamy tutaj na myśli modele 30 czy 40-letnie, bo te kilkuletnie są nadal bardzo drogie. Zaletą zakupu starego kampera jest fakt, że ma się pojazd inny, z charakterem i jakąś historią. Do tego naprawa wcale nie musi być droga, bo części do kamperów można zakupić w całkiem niskiej cenie. Ale na tym zalety się nie kończą. Niewątpliwie kolejną z nich jest ta, że można kampera tak urządzić, by od razu odpowiadał naszym gustom. Można więc wybrać kolorowe zasłonki, futrzane pokrowce i duży stół, który notabene może służyć też jako łóżko. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że nie każdy sprzedawca jest uczciwy. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że rzeczywiście musicie mieć szczęście, aby zakupić nieawaryjny model, który ma już swoje lata. Ale z drugiej strony warto na tę sprawę patrzeć bardziej optymistycznie. Ten optymizm jest uzasadniony, bo wynika z tego, że po ulicach nadal jeżdżą nawet 40-letnie kampery i jest ich całkiem sporo, a rozmawiając z ich właścicielami można usłyszeć, że pomimo swojego wieku nadal świetnie się sprawdzają w dalekich podróżach i wcale nie trzeba wydawać sporo na ich naprawę.

A co z wynajmem?

Jeżeli podróżujecie kamperem przez kilka dni w roku, to rzeczywiście opcja wynajmu jest całkiem sensowna. Zazwyczaj za jeden dzień trzeba zapłacić około 400 złotych, choć jest to raczej niska cena. Jednak takie rozwiązanie nie ma wielkiego sensu jeżeli ciągle podróżujecie i spędzacie w kamperze wiele dni. Zwyczajnie się to nie opłaca. Lepiej ruszyć nieco oszczędności i zainwestować w zakup niż wydawać tyle na wynajem. Swoją drogą o wynajmowanego kampera trzeba dbać jak o oko w głowie, bo za każdą najmniejszą rysę można słono zapłacić, no chyba, że macie dobre ubezpieczenie.

Najlepsze rozwiązanie to…

Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest zakup używanego kampera. Możecie zakupić stylowy model retro z lat 70-tych czy nieco bardziej funky z lat 90-tych. Do tego naprawy są tanie. I tutaj polecamy Wam części do kamperów w Intercamp.pl. Są naprawdę w dobrej cenie, a przy tym zachwycają jakością i trwałością. Pamiętajcie, że stary kamper ma historię, którą możecie dalej budować. Najmniej opłacalny jest wynajem, no chyba, że rzeczywiście raz czy dwa razy w roku wybieracie się na wycieczkę i caravaning nie jest jeszcze Waszym stylem życia.